На 06.11.2024 г., в бинарен урок на тема: „Традиции, технологии, творчество“, с ученици от 11 б клас на НПГВМ „Проф. д-р Димитър Димов“ – Ловеч, си сътрудничиха отново г-жа Мая Величкова – учител по български език и литература и инж. Сийка Динкова – учител по практическо обучение. Един утвърден тандем демонстриращ интегрирано междупредметно взаимодействие.
В урок, посветен на празника Димитровден, учениците пресъздават родовия свят и традиционните семейни ценности, познати от изучените произведения от българската литература. Единадесетокласниците затвърждават знанията си върху наскоро изучената творба на Димитър Талев „Железният светилник“, обобщавайки измеренията на родното и чуждото чрез мисловна карта.
С предварително проучване и подготовка е свързана демонстрацията на учениците от специалностите „Контрол на качеството на храни и напитки“ и „Технологичен и микробиологичен контрол в хранителните производства“, пресъздаваща празничната трапеза. В часовете по практика са приготвени традиционни ястия - Димитровска пита с ябълки, курбан от овнешко месо, рачел и печена тиква, изучавайки технологията на изработване.
Всички знания и практически умения бяха синтезирани и представени от учениците в интересна и богата на рецепти презентация.
Като истински артисти, предрешени в народни носии, се изявиха стопаните Петко и Ивайла, ратаите Силвестър и Даниел и къщовницата Цветелина, пресъздавайки обреда „Разпут“- разплащане и разпускане на наетите от Гергьовден работници, овчари и ратаи.
Празникът завърши по стар обичай с българско хоро, под музикалния съпровод на акордеониста Теодор и кларнетиста Даниел.
Способността да преобразуваш знаците от едно изкуство в знаци на друго изкуство – образ в слово, образ в музика, музика в образ е проява на творческо мислене.
Всички реакции:
Мая Величкова, Gabriela Georgieva и 30 други3
1
Харесване
Коментар
Споделяне